Vivo Xshot features Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AA v3 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5.2" display, 2600 mAh battery, 13 MP main camera.
2" screen, while is 81g lighter. Against the X200 Pro, has 3GB RAM compared to X200 Pro's 16GB, and offers 32GB storage compared to 1024GB, and has 2,600mAh battery compared to X200 Pro's 6,000mAh, and has a more compact 5.2" screen, and is 80g lighter. Compared to the X300 Pro, the Xshot has 3GB RAM compared to X300 Pro's 16GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The iQOO 12 Pro has 3GB RAM compared to iQOO 12 Pro's 16GB, and the X100 Ultra has 3GB RAM compared to X100 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Xshot has a more compact 5.2" screen. Against the 4 from Apple, the Xshot includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the Xshot has 2,600mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, and has a more compact 5.2" screen.
| Weight i | 148 g (6 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 73.3 mm (9 others) |
| Height i | 146.5 mm (3 others) |
| Volume i | 85.91 cm³ |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.2" (37 others) |
| Pixel Density i | 424 ppi (24 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AA v3 (2 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (16 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 (68 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2600 mAh (21 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 12 years ago01/01/2014 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |