Vivo X60 Pro Plus 5G features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.56" display, 4200 mAh battery, 50 MP & 48 MP & 32 MP & 8 MP main camera.
56" screen, while is 38g lighter. Against the X200 Pro, has 71% dimmer display at 1,300 nits compared to X200 Pro's's 4,500 nits, and has 12GB RAM compared to X200 Pro's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,200mAh battery compared to X200 Pro's 6,000mAh, and has a more compact 6.56" screen, and is 37g lighter. Compared to the X300 Pro, the X60 Pro Plus 5G has 12GB RAM compared to X300 Pro's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The iQOO 12 Pro has 19% dimmer display at 1,300 nits compared to iQOO 12 Pro's's 1,600 nits, and the X100 Ultra has 12GB RAM compared to X100 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the X60 Pro Plus 5G has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has 4,200mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 6.56" screen, while is 27g lighter. Against the S25 from Samsung, the X60 Pro Plus 5G has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the X60 Pro Plus 5G has 26% dimmer display at 1,300 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 35% dimmer display at 1,300 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 190.6 g |
| Thickness i | 9.1 mm (19 others) |
| Width i | 73.4 mm (10 others) |
| Height i | 158.6 mm (5 others) |
| Volume i | 105.94 cm³ (2 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.56" (28 others) |
| Pixel Density i | 398 ppi (12 others) |
| Resolution i | 1080 x 2376 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1300 nits (24 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (26 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (38 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (26 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3014 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1002 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP & 32 MP & 8 MP |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4200 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 55W (9 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 5 years ago01/21/2021 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |