Vivo iQOO Neo6 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.62" display, 4700 mAh battery, 64 MP & 12 MP & 2 MP main camera.
62" screen. Against the X200 Pro, has 89% dimmer display at 500 nits compared to X200 Pro's's 4,500 nits, and scores 63% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to X200 Pro's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,700mAh battery compared to X200 Pro's 6,000mAh, and is 31g lighter. Compared to the X300 Pro, the iQOO Neo6 scores 65% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to X300 Pro's 16GB. The iQOO 12 Pro has 69% dimmer display at 500 nits compared to iQOO 12 Pro's's 1,600 nits, and the X100 Ultra scores 51% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the iQOO Neo6 has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 52% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.62" screen, while is 21g lighter. Against the S25 from Samsung, the iQOO Neo6 has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the iQOO Neo6 has 71% dimmer display at 500 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and scores 27% lower in performance benchmarks. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 81% dimmer display at 500 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 75% dimmer display at 500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 197 g (23 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 76.2 mm (20 others) |
| Height i | 163 mm (11 others) |
| Volume i | 105.58 cm³ (3 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.62" (3 others) |
| Pixel Density i | 398 ppi (12 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1065001 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 (20 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.5 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) (23 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 9254 |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 12 MP & 2 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.89 & f/2.2 & f/2.4 |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4700 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago04/20/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |