Vivo iQOO 9 features Qualcomm Snapdragon 888 Plus processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.56" display, 4350 mAh battery, 48 MP & 13 MP & 13 MP main camera.
56" screen, while is 29g lighter. Against the X200 Pro, scores 57% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to X200 Pro's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,350mAh battery compared to X200 Pro's 6,000mAh, and has a more compact 6.56" screen, and is 28g lighter. Compared to the X300 Pro, the iQOO 9 scores 59% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to X300 Pro's 16GB. The iQOO 12 Pro scores 39% lower in performance benchmarks, and the X100 Ultra scores 43% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the iQOO 9 scores 44% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has 4,350mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 6.56" screen, while is 18g lighter. Against the S25 from Samsung, the iQOO 9 scores 60% lower in performance benchmarks. Versus the S23 Ultra, the iQOO 9 scores 15% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it scores 32% lower in performance benchmarks, while the Poco F8 Pro comparison shows it scores 60% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 200 g (12 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 75 mm (51 others) |
| Height i | 159 mm (2 others) |
| Volume i | 102.56 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.56" (28 others) |
| Pixel Density i | 398 ppi (12 others) |
| Resolution i | 1080 x 2376 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (35 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1233775 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 Plus (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (38 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888 Plus) (4 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 9736 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 13 MP & 13 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.5 & f/2.2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4350 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago02/23/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |