Sony Xperia Z3 features Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB v3 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5.2" display, 3100 mAh battery, 20.7 MP main camera.
2" screen, while is 45g lighter. Against the 1 VI, has 3GB RAM compared to 1 VI's 12GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 3,100mAh battery compared to 1 VI's 5,000mAh, and has a more compact 5.2" screen, and is 40g lighter. Compared to the 1 V, the Z3 has 3GB RAM compared to 1 V's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Z5 Premium has a more compact 5.2" screen, and the 5 V has 3GB RAM compared to 5 V's 8GB.
When compared to competing devices, the Z3 has a more compact 5.2" screen. Against the 4 from Apple, the Z3 includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the Z3 has 3,100mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, and has a more compact 5.2" screen.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 152 g (5 others) |
| Thickness i | 7.35 mm |
| Width i | 72 mm (17 others) |
| Height i | 146 mm (6 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.2" (37 others) |
| Pixel Density i | 424 ppi (24 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB v3 (8 others) |
| Gpu name i | Adreno 330 (38 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20.7 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2.2MP (5 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3100 mAh (13 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago10/05/2015 (4 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |