Samsung Galaxy W22 5G features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 7.6" display, 4400 mAh battery, 12 MP & 12 MP & 12 MP main camera.
6" display versus 6.9", while weighs 53g more at 271g. Against the S25, has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 77% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 512GB, and features a larger 7.6" display versus 6.2", and weighs 109g more at 271g. Compared to the S23 Ultra, the W22 5G has 31% dimmer display at 1,200 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while scores 51% lower in performance benchmarks. The S24 Ultra has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and the Z Fold 7 has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
When compared to competing devices, the W22 5G has 40% dimmer display at 1,200 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, while scores 77% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 512GB, while has 4,400mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh, while features a larger 7.6" display versus 6.59", while weighs 72g more at 271g. Against the 8 Pro from Google, the W22 5G has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits. Versus the Magic 8 Pro, the W22 5G has 33% dimmer display at 1,200 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits, and scores 82% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it scores 44% lower in performance benchmarks, while the 13 comparison shows it scores 54% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 271 g (1 other) |
| Thickness i | 6.4 mm (1 other) |
| Width i | 128.1 mm (1 other) |
| Height i | 158.2 mm (13 others) |
| Volume i | 129.7 cm³ (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 7.6" (7 others) |
| Pixel Density i | 374 ppi (3 others) |
| Resolution i | 1768 x 2208 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 705004 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (26 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (38 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (26 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3014 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1002 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP & 12 MP & 12 MP (18 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.4 & f/2.2 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 10MP & 4MP (5 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4400 mAh (10 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Wireless charging speed i | 11W (2 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago10/14/2021 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |