Samsung Galaxy S25 256GB features Qualcomm Snapdragon 8 Elite 256GB processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.2" display, 4000 mAh battery, 50 MP & 12 MP & 10 MP main camera.
2" screen, while is 56g lighter. Against the S25, offers 256GB storage compared to 512GB. Compared to the S23 Ultra, the S25 256GB offers 49% brighter display at 2,600 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while delivers 110% better performance in benchmarks (3,050,000 vs 1,452,391). The S24 Ultra delivers 68% better performance in benchmarks (3,050,000 vs 1,814,869), and the Z Fold 7 delivers 10% better performance in benchmarks (3,050,000 vs 2,771,639).
When compared to competing devices, the S25 256GB offers 30% brighter display at 2,600 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, while offers 256GB storage compared to 512GB, while has 4,000mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh, while has a more compact 6.2" screen, while is 37g lighter. Against the 8 Pro from Google, the S25 256GB offers 63% brighter display at 2,600 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits. Versus the Magic 8 Pro, the S25 256GB offers 44% brighter display at 2,600 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits, and scores 24% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it offers 117% brighter display at 2,600 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, while the 13 comparison shows it offers 117% brighter display at 2,600 nits compared to 13's 1,200 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 162 g (11 others) |
| Thickness i | 7.2 mm (11 others) |
| Width i | 70.5 mm (6 others) |
| Height i | 146.9 mm (2 others) |
| Volume i | 74.57 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.5 (12 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.2" (24 others) |
| Pixel Density i | 416 ppi (9 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 2600 nits (16 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 3050000 (3 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite 256GB (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 830 256GB (1 other) |
| CPU Speed i | 2 x 4.47 GHz & 6 x 3.53 GHz (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10050 (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3175 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP & 10 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4000 mAh (65 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 1 year ago01/22/2025 256GB (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6E (802.11ax) (12 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 2 eSIM (19 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |