Samsung Galaxy Round features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5.7" display, 2800 mAh battery, 13 MP main camera.
7" screen, while is 64g lighter. Against the S25, has 3GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 2,800mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 5.7" screen. Compared to the S23 Ultra, the Round has 3GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra has 3GB RAM compared to S24 Ultra's 12GB, and the Z Fold 7 has 3GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
When compared to competing devices, the Round features a larger 5.7" display versus 5.5". Against the 4 from Apple, the Round includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the Round has 2,800mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, and features a larger 5.7" display versus 5.4".
| Weight i | 154 g (3 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (78 others) |
| Width i | 79.6 mm (2 others) |
| Height i | 151.1 mm (2 others) |
| Volume i | 95.02 cm³ |
| Display Type i | LCD (61 others) |
| Screen Size i | 5.7" (37 others) |
| Pixel Density i | 386 ppi (9 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (16 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (41 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2800 mAh (12 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 12 years ago10/30/2013 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 3 (39 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |