Samsung Galaxy J features Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974AA v2 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5" display, 2600 mAh battery, 13.2 MP main camera.
Against the S25, scores 99% lower in performance benchmarks, and has 3GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 2,600mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 5" screen, and is 16g lighter. Compared to the S23 Ultra, the J scores 97% lower in performance benchmarks, while has 3GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB. The S24 Ultra scores 98% lower in performance benchmarks, and the Z Fold 7 scores 99% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the J has a more compact 5" screen. Against the 4 from Apple, the J includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the J has 2,600mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, and has a more compact 5" screen.
| Weight i | 146 g (6 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 70 mm (2 others) |
| Height i | 137 mm (1 other) |
| Volume i | 82.47 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5" (65 others) |
| Pixel Density i | 441 ppi (39 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Antutu benchmark score i | 39357 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974AA v2 (10 others) |
| Gpu name i | Adreno 330 (38 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974AA v2) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13.2 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (41 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 5.0 Lollipop (36 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2600 mAh (21 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 11 years ago11/05/2014 (7 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |