Samsung Galaxy C55 5G features Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.7" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
7" screen, while is 38g lighter. Against the S25, offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), and features a larger 6.7" display versus 6.2", and weighs 18g more at 180g. Compared to the S23 Ultra, the C55 5G offers 256GB storage compared to 1024GB, while is 53g lighter. The S24 Ultra offers 256GB storage compared to 1024GB, and the Z Fold 7 has 12GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
When compared to competing devices, the C55 5G offers 256GB storage compared to 512GB, while has 5,000mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh, while is 19g lighter. Against the 8 Pro from Google, the C55 5G offers 256GB storage compared to 1024GB. Versus the Magic 8 Pro, the C55 5G offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to Magic 8 Pro's 7,200mAh. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it offers 256GB storage compared to 512GB, while the 13 comparison shows it offers 256GB storage compared to 512GB.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 180 g (22 others) |
| Thickness i | 7.8 mm (52 others) |
| Width i | 76.5 mm (25 others) |
| Height i | 163.9 mm (12 others) |
| Volume i | 97.8 cm³ (6 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 393 ppi (28 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 644 (5 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.4 GHz & 3 x 2.36 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP & 2 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 45W (59 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago04/22/2024 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |