Samsung Galaxy A35 5G features Samsung Exynos 1380 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.6" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 8 MP & 5 MP main camera.
6" screen. Against the S25, has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 81% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 512GB, and packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), and features a larger 6.6" display versus 6.2", and weighs 47g more at 209g. Compared to the S23 Ultra, the A35 5G has 43% dimmer display at 1,000 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while scores 60% lower in performance benchmarks. The S24 Ultra has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and the Z Fold 7 has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
When compared to competing devices, the A35 5G has 50% dimmer display at 1,000 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, while scores 81% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 512GB, while has 5,000mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh. Against the 8 Pro from Google, the A35 5G has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits. Versus the Magic 8 Pro, the A35 5G has 44% dimmer display at 1,000 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits, and scores 86% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it scores 54% lower in performance benchmarks, while the 13 comparison shows it scores 62% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 209 g (17 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 78 mm (16 others) |
| Height i | 161.7 mm (6 others) |
| Volume i | 103.42 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP67 (36 others) |
| French repairability index i | 8.4 (9 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.6" (37 others) |
| Pixel Density i | 390 ppi (5 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 578500 |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 1380 (7 others) |
| Gpu name i | Mali G68 MP5 (7 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.4 GHz & 4 x 2 GHz (Samsung Exynos 1380) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2897 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1021 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP & 5 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 1 year ago03/11/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 1 eSIM, 1 SIM (3 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |