Samsung Galaxy A24 features Mediatek Helio G99 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.5" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 5 MP & 2 MP main camera.
5" screen, while is 23g lighter. Against the S25, has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 86% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), and features a larger 6.5" display versus 6.2". Compared to the S23 Ultra, the A24 has 43% dimmer display at 1,000 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while scores 72% lower in performance benchmarks. The S24 Ultra has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and the Z Fold 7 has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
When compared to competing devices, the A24 offers 100% brighter display at 1,000 nits compared to 6's 500 nits, while delivers 223% better performance in benchmarks (411,900 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 5,000mAh battery (+3,190mAh), while features a larger 6.5" display versus 4.7", while weighs 66g more at 195g. Against the 4a from Google, the A24 includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the A24 scores 78% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 195 g (18 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 77.6 mm (14 others) |
| Height i | 161.2 mm (17 others) |
| Volume i | 103.83 cm³ (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.5" (40 others) |
| Pixel Density i | 396 ppi (29 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 411900 |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Helio G99 (23 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (38 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Mediatek Helio G99) (30 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1979 (Mediatek Helio G99) (26 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 729 (Mediatek Helio G99) (27 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 5 MP & 2 MP (11 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 2 years ago04/19/2023 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |