Samsung Galaxy A Quantum features Samsung Exynos 980 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.7" display, 4500 mAh battery, 64 MP & 12 MP & 5 MP & 5 MP main camera.
7" screen, while is 33g lighter. Against the S25, has 8GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and features a larger 6.7" display versus 6.2", and weighs 23g more at 185g, and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the S23 Ultra, the A Quantum has 8GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra has 8GB RAM compared to S24 Ultra's 12GB, and the Z Fold 7 has 8GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
When compared to competing devices, the A Quantum includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 4,500mAh battery (+2,690mAh), while features a larger 6.7" display versus 4.7", while weighs 56g more at 185g, while sports a 64MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the A Quantum includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the A Quantum offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 4,500mAh battery (+918mAh).
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 185 g (33 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (47 others) |
| Width i | 75.5 mm (30 others) |
| Height i | 162.5 mm (17 others) |
| Volume i | 99.38 cm³ (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 393 ppi (28 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 980 (1 other) |
| Gpu name i | Mali-G57 (30 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 1.8 GHz (Samsung Exynos 980) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1858 (Samsung Exynos 980) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 861 (Samsung Exynos 980) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 12 MP & 5 MP & 5 MP (6 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 & f/2.2 (2 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 3840 x 30 fps |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Release date i | 5 years ago05/22/2020 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |