Realme X7 Max 5G features MediaTek Dimensity 1200 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.43" display, 4500 mAh battery, 64 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
43" screen, while is 39g lighter. Against the Neo8, has 12GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and has a more compact 6.43" screen, and is 36g lighter, and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the Note 70, the X7 Max 5G includes 6GB more RAM (12GB vs 6GB), while provides 256GB storage versus Note 70's 128GB. The GT 7 Pro scores 74% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro scores 65% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the X7 Max 5G has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 68% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.43" screen, while is 39g lighter. Against the S25 from Samsung, the X7 Max 5G has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the X7 Max 5G has 43% dimmer display at 1,000 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and scores 51% lower in performance benchmarks. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 50% dimmer display at 1,000 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 179 g (17 others) |
| Thickness i | 8.4 mm (57 others) |
| Width i | 73.3 mm (9 others) |
| Height i | 158.5 mm (7 others) |
| Volume i | 97.59 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.43" (6 others) |
| Pixel Density i | 409 ppi (24 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (35 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 711644 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 1200 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G77 MP9 (7 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 1200) (2 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 4251 (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 8 MP & 2 MP (21 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.3 & f/2.4 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 50W (4 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 2.5W (2 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 4 years ago05/31/2021 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |