Realme Q features Qualcomm Snapdragon 712 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.3" display, 4035 mAh battery, 48 MP & 8 MP & 2 MP & 2 MP main camera.
3" screen, while is 34g lighter. Against the Neo8, has 8GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 4,035mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and has a more compact 6.3" screen, and is 31g lighter. Compared to the Note 70, the Q includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB), while has 4,035mAh battery compared to Note 70's 6,300mAh. The GT 7 Pro scores 91% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro scores 88% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Q delivers 83% better performance in benchmarks (233,869 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 4,035mAh battery (+2,225mAh), while features a larger 6.3" display versus 4.7", while weighs 55g more at 184g, while sports a 48MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the Q scores 34% lower in performance benchmarks. Versus the 16 Pro, the Q scores 88% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 184 g (11 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 74.2 mm (9 others) |
| Height i | 157 mm (9 others) |
| Volume i | 103.68 cm³ (2 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 6.3" (38 others) |
| Pixel Density i | 409 ppi (24 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 233869 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 712 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 616 (3 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.3 GHz & 6 x 1.7 GHz (Qualcomm Snapdragon 712) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 8 MP & 2 MP & 2 MP (7 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 & f/2.4 (12 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 9 Pie (77 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 4035 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 20W (24 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 1 (84 others) |
| Release date i | 6 years ago09/24/2019 (1 other) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |