Realme GT 6 features Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor, 16GB RAM with 512GB storage, 6.78" display, 5500 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
Against the Neo8, offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 5,500mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and is 16g lighter. Compared to the Note 70, the GT 6 includes 10GB more RAM (16GB vs 6GB), while provides 512GB storage versus Note 70's 128GB. The GT 7 Pro scores 44% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro scores 24% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the GT 6 scores 60% lower in performance benchmarks, while has 5,500mAh battery compared to 17's 7,000mAh, while features a larger 6.78" display versus 6.3". Against the Find X6 Pro from Oppo, the GT 6 has 33% dimmer display at 1,000 nits compared to Find X6 Pro's's 1,500 nits. Versus the 17 Pro Max, the GT 6 offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 5,500mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh. When matched against the Magic 7 Pro from Honor, it has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while the 15 comparison shows it has 69% dimmer display at 1,000 nits compared to 15's 3,200 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 199 g (34 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 75.1 mm (21 others) |
| Height i | 162 mm (25 others) |
| Volume i | 104.63 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 (22 others) |
| French repairability index i | 8.2 (33 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1264 x 2780 px (17 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (35 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 1540193 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 735 (12 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5570 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2019 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2 & f/2.2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5500 mAh (39 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 1 year ago06/20/2024 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |