Realme 6 Pro features Qualcomm Snapdragon 720G processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.6" display, 4300 mAh battery, 64 MP & 12 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
Against the Neo8, has 8GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 4,300mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the Note 70, the 6 Pro includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB), while has 4,300mAh battery compared to Note 70's 6,300mAh. The GT 7 Pro scores 87% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro scores 83% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 6 Pro delivers 169% better performance in benchmarks (344,071 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 4,300mAh battery (+2,490mAh), while features a larger 6.6" display versus 4.7", while weighs 73g more at 202g, while sports a 64MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the 6 Pro includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the 6 Pro scores 82% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 202 g (11 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 75.8 mm (28 others) |
| Height i | 163.8 mm (20 others) |
| Volume i | 110.5 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 6.6" (37 others) |
| Pixel Density i | 399 ppi (3 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 344071 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 720G (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 618 (9 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.3 GHz & 6 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 720G) (1 other) |
| 3dmark wild life benchmark i | 775 |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 12 MP & 8 MP & 2 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.5 & f/2.3 & f/2.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP & 8MP (7 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4300 mAh (15 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 5 years ago03/13/2020 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |