Realme 6 features MediaTek Helio G90T processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.5" display, 4300 mAh battery, 64 MP & 8 MP & 2 MP & 2 MP main camera.
5" screen, while is 27g lighter. Against the Neo8, has 8GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 4,300mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and has a more compact 6.5" screen, and is 24g lighter, and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the Note 70, the 6 includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB), while has 4,300mAh battery compared to Note 70's 6,300mAh. The GT 7 Pro scores 90% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro scores 86% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 6 delivers 120% better performance in benchmarks (281,000 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 4,300mAh battery (+2,490mAh), while features a larger 6.5" display versus 4.7", while weighs 62g more at 191g, while sports a 64MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the 6 includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the 6 scores 85% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 191 g (23 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 74.8 mm (22 others) |
| Height i | 162.1 mm (5 others) |
| Volume i | 107.91 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 6.5" (40 others) |
| Pixel Density i | 405 ppi (16 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 281000 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G90T (3 others) |
| Gpu name i | Mali G76 MP4 (8 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.05 GHz & 6 x 2 GHz (MediaTek Helio G90T) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1835 (MediaTek Helio G90T) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 649 (MediaTek Helio G90T) (3 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 1302 (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 8 MP & 2 MP & 2 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.3 & f/2.4 & f/2.4 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4300 mAh (15 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 5 years ago03/11/2020 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |