Oppo Reno8 Lite features Qualcomm Snapdragon 695 5G processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.43" display, 4500 mAh battery, 64 MP & 2 MP & 2 MP main camera.
43" screen, while is 43g lighter, while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the Find X8 Ultra, has 73% dimmer display at 430 nits compared to Find X8 Ultra's's 1,600 nits, and scores 86% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to Find X8 Ultra's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to Find X8 Ultra's 6,100mAh, and has a more compact 6.43" screen. Compared to the Find X7 Ultra, the Reno8 Lite has 73% dimmer display at 430 nits compared to Find X7 Ultra's's 1,600 nits, while scores 81% lower in performance benchmarks. The Find N5 has 69% dimmer display at 430 nits compared to Find N5's's 1,400 nits, and the Find X9 has 46% dimmer display at 430 nits compared to Find X9's's 800 nits.
When compared to competing devices, the Reno8 Lite delivers 209% better performance in benchmarks (395,000 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 4,500mAh battery (+2,690mAh), while features a larger 6.43" display versus 4.7", while weighs 44g more at 173g, while sports a 64MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the Reno8 Lite includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the Reno8 Lite has 57% dimmer display at 430 nits compared to 16 Pro's 1,000 nits, and scores 79% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 173 g (5 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (17 others) |
| Width i | 73.2 mm (7 others) |
| Height i | 159.8 mm (4 others) |
| Volume i | 87.73 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IPX4 (4 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.43" (6 others) |
| Pixel Density i | 409 ppi (24 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Touch sampling rate i | 180Hz (10 others) |
| Brightness (typical) i | 430 nits (3 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 395000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 695 5G (9 others) |
| Gpu name i | Adreno 619 (17 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 1.7 GHz (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (10 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2044 (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (10 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 894 (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (10 others) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 2 MP & 2 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.4 & f/2.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 33W (90 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago06/04/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |