Oppo Reno6 Pro Plus 5G features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.55" display, 4500 mAh battery, 50 MP & 13 MP & 16 MP & 2 MP main camera.
55" screen, while is 28g lighter. Against the Find X8 Ultra, has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to Find X8 Ultra's's 1,600 nits, and has 12GB RAM compared to Find X8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to Find X8 Ultra's 6,100mAh, and has a more compact 6.55" screen, and is 38g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the Reno6 Pro Plus 5G has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to Find X7 Ultra's's 1,600 nits, while has 12GB RAM compared to Find X7 Ultra's 16GB. The Find N5 has 21% dimmer display at 1,100 nits compared to Find N5's's 1,400 nits, and the Find X9 offers 38% brighter display at 1,100 nits compared to Find X9's's 800 nits.
When compared to competing devices, the Reno6 Pro Plus 5G has 58% dimmer display at 1,100 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.55" screen, while is 30g lighter. Against the S25 from Samsung, the Reno6 Pro Plus 5G has 58% dimmer display at 1,100 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the Reno6 Pro Plus 5G has 37% dimmer display at 1,100 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 58% dimmer display at 1,100 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 45% dimmer display at 1,100 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 188 g (27 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 72.5 mm (8 others) |
| Height i | 160.8 mm (6 others) |
| Volume i | 93.26 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.55" (11 others) |
| Pixel Density i | 402 ppi (31 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Brightness (typical) i | 1100 nits (5 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (9 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (40 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3658 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1334 |
| 3dmark wild life benchmark i | 4215 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 13 MP & 16 MP & 2 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.4 & f/2.2 & f/2.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 65W (37 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago05/28/2021 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |