Oppo Find X6 features Mediatek Dimensity 9200 processor, 16GB RAM with 512GB storage, 6.74" display, 4800 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the Find X8 Ultra, has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to Find X8 Ultra's's 1,600 nits, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,800mAh battery compared to Find X8 Ultra's 6,100mAh, and is 19g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the Find X6 has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to Find X7 Ultra's's 1,600 nits. The Find N5 has 21% dimmer display at 1,100 nits compared to Find N5's's 1,400 nits, and the Find X9 offers 38% brighter display at 1,100 nits compared to Find X9's's 800 nits.
When compared to competing devices, the Find X6 has 4,800mAh battery compared to 17's 7,000mAh, while features a larger 6.74" display versus 6.3", while weighs 16g more at 207g. Against the 17 Pro Max from Xiaomi, the Find X6 offers 512GB storage compared to 1024GB. Versus the Magic 7 Pro, the Find X6 has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, and offers 512GB storage compared to 1024GB. When matched against the 15 from Xiaomi, it has 66% dimmer display at 1,100 nits compared to 15's 3,200 nits, while the X200 Ultra comparison shows it has 76% dimmer display at 1,100 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 207 g (11 others) |
| Thickness i | 9 mm (25 others) |
| Width i | 74.1 mm (7 others) |
| Height i | 162.9 mm (24 others) |
| Volume i | 108.64 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP64 (32 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.74" (14 others) |
| Pixel Density i | 451 ppi (6 others) |
| Resolution i | 1240 x 2772 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (35 others) |
| Brightness (typical) i | 1100 nits (5 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Dimensity 9200 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G715 Immortalis MP11 (4 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 1.8 GHz (Mediatek Dimensity 9200) (1 other) |
| 3dmark wild life benchmark i | 10625 (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4800 mAh (6 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago03/21/2023 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (39 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |