Oppo Find X3 Pro features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.7" display, 4500 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 13 MP & 3 MP main camera.
Against the Find X8 Ultra, has 19% dimmer display at 1,300 nits compared to Find X8 Ultra's's 1,600 nits, and has 12GB RAM compared to Find X8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to Find X8 Ultra's 6,100mAh, and is 33g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the Find X3 Pro has 19% dimmer display at 1,300 nits compared to Find X7 Ultra's's 1,600 nits, while has 12GB RAM compared to Find X7 Ultra's 16GB. The Find N5 has 12GB RAM compared to Find N5's 16GB, and the Find X9 offers 63% brighter display at 1,300 nits compared to Find X9's's 800 nits.
When compared to competing devices, the Find X3 Pro has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.7" screen, while is 25g lighter. Against the S25 from Samsung, the Find X3 Pro has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the Find X3 Pro has 26% dimmer display at 1,300 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 35% dimmer display at 1,300 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 193 g (14 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 74 mm (24 others) |
| Height i | 163.6 mm (15 others) |
| Volume i | 100.48 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 6.9 (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 525 ppi (10 others) |
| Resolution i | 1440 x 3216 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1300 nits (24 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (26 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (38 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (26 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3014 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1002 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 5723 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 13 MP & 3 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 & f/3 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 65W (37 others) |
| Wireless charging speed i | 30W (26 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 4 years ago03/11/2021 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |