OnePlus Nord features Qualcomm Snapdragon 765G processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.44" display, 4115 mAh battery, 48 MP & 8 MP & 5 MP & 2 MP main camera.
44" screen, while is 31g lighter. Against the 13, scores 89% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,115mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and has a more compact 6.44" screen, and is 29g lighter. Compared to the 12, the Nord scores 85% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 12's 24GB. The Ace 6 has 12GB RAM compared to Ace 6's 16GB, and the 10 Pro scores 68% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Nord scores 85% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has 4,115mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 6.44" screen, while is 34g lighter. Against the S25 from Samsung, the Nord scores 89% lower in performance benchmarks. Versus the S23 Ultra, the Nord scores 78% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it scores 82% lower in performance benchmarks, while the Poco F8 Pro comparison shows it scores 90% lower in performance benchmarks.
| Weight i | 184 g (11 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 73.3 mm (9 others) |
| Height i | 158.3 mm (4 others) |
| Volume i | 95.15 cm³ |
| French repairability index i | 7 (13 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.44" |
| Pixel Density i | 408 ppi (1 other) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 325000 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 765G (6 others) |
| Gpu name i | Adreno 620 (7 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.4 GHz & 1 x 2.2 GHz & 6 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 765G) (7 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 1640 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 8 MP & 5 MP & 2 MP (3 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.3 & f/2.4 & f/2.4 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP & 8MP (1 other) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4115 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago08/04/2020 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |