OnePlus 8 features Qualcomm Snapdragon 865 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.55" display, 4300 mAh battery, 48 MP & 16 MP & 2 MP main camera.
55" screen, while is 35g lighter. Against the 13, scores 80% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,300mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and has a more compact 6.55" screen, and is 33g lighter. Compared to the 12, the 8 scores 72% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 12's 24GB. The Ace 6 has 12GB RAM compared to Ace 6's 16GB, and the 10 Pro scores 42% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 8 scores 74% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has 4,300mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 6.55" screen, while is 38g lighter. Against the S25 from Samsung, the 8 scores 81% lower in performance benchmarks. Versus the S23 Ultra, the 8 scores 60% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it scores 68% lower in performance benchmarks, while the Poco F8 Pro comparison shows it scores 81% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 180 g (22 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 72.9 mm (6 others) |
| Height i | 160.2 mm (3 others) |
| Volume i | 93.43 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.55" (11 others) |
| Pixel Density i | 402 ppi (31 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 585000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 865 (25 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (40 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 865) (28 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3078 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1148 |
| 3dmark wild life benchmark i | 3843 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 16 MP & 2 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4300 mAh (15 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 5 years ago04/14/2020 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |