Motorola Moto G45 5G features Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.5" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 2 MP main camera.
5" display versus 5.4", while sports a 50MP main camera versus 21MP. Against the Moto X70 Air Pro, has 8GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 6.5" screen. Compared to the Razr 60 Ultra, the Moto G45 5G scores 74% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB. The Moto Z4 delivers 168% better performance in benchmarks (475,000 vs 177,250), and the Moto G84 5G has 8GB RAM compared to Moto G84 5G's 12GB.
When compared to competing devices, the Moto G45 5G delivers 272% better performance in benchmarks (475,000 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 5,000mAh battery (+3,190mAh), while features a larger 6.5" display versus 4.7", while weighs 54g more at 183g, while sports a 50MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the Moto G45 5G delivers 33% better performance in benchmarks (475,000 vs 357,020). Versus the 16 Pro, the Moto G45 5G scores 75% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 183 g (7 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 74.6 mm (17 others) |
| Height i | 162.7 mm (10 others) |
| Volume i | 97.1 cm³ (3 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP52 (21 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | LCD, IPS (180 others) |
| Screen Size i | 6.5" (40 others) |
| Pixel Density i | 405 ppi (16 others) |
| Resolution i | 720 x 1600 px (41 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 475000 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 619 (17 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.3 GHz & 6 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 2 MP (42 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.4 & f/1.8 (61 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 1 year ago08/22/2024 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (181 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |