Motorola Edge 40 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.67" display, 4600 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
67" display versus 5.4", while weighs 30g more at 199g, while sports a 50MP main camera versus 21MP. Against the Moto X70 Air Pro, has 12GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,600mAh battery compared to Moto X70 Air Pro's 5,200mAh. Compared to the Razr 60 Ultra, the Edge 40 Pro scores 28% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB. The Moto Z4 delivers 640% better performance in benchmarks (1,312,001 vs 177,250), and the Moto G84 5G offers 109% brighter display at 1,050 nits compared to Moto G84 5G's's 502 nits.
When compared to competing devices, the Edge 40 Pro has 60% dimmer display at 1,050 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 41% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.67" screen, while is 19g lighter. Against the S25 from Samsung, the Edge 40 Pro has 60% dimmer display at 1,050 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the Edge 40 Pro has 40% dimmer display at 1,050 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and scores 10% lower in performance benchmarks. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 60% dimmer display at 1,050 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 48% dimmer display at 1,050 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 199 g (34 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 74 mm (24 others) |
| Height i | 161.2 mm (17 others) |
| Volume i | 102.59 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 7.5 (2 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 394 ppi (16 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (22 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (35 others) |
| Brightness (typical) i | 1050 nits |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1312001 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (43 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (53 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4976 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1946 |
| 3dmark wild life benchmark i | 12772 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 12 MP (22 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/1.6 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 60MP (5 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4600 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 125W (5 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 5W (44 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (31 others) |
| Release date i | 2 years ago04/04/2023 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (39 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |