Motorola Droid Maxx 2 features Qualcomm Snapdragon 617 processor, 2GB RAM with 32GB storage, 5.5" display, 3630 mAh battery, 21 MP main camera.
Against the Moto X70 Air Pro, has 2GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 32GB storage compared to 1024GB, and has 3,630mAh battery compared to Moto X70 Air Pro's 5,200mAh, and has a more compact 5.5" screen, and is 17g lighter. Compared to the Razr 60 Ultra, the Droid Maxx 2 has 2GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The Moto Z4 has 2GB RAM compared to Moto Z4's 4GB, and the Moto G84 5G has 2GB RAM compared to Moto G84 5G's 12GB.
When compared to competing devices, the Droid Maxx 2 includes 1.5GB more RAM (2GB vs 0.5GB), while packs a larger 3,630mAh battery (+2,212mAh), while features a larger 5.5" display versus 3.5", while weighs 32g more at 169g, while sports a 21MP main camera versus 5MP. Against the LG G4 from the manufacturer, the Droid Maxx 2 has 2GB RAM compared to LG G4's 3GB.
| Weight i | 169 g (17 others) |
| Thickness i | 10.9 mm (4 others) |
| Width i | 75 mm (51 others) |
| Height i | 148 mm (4 others) |
| Volume i | 120.99 cm³ (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.5" (86 others) |
| Pixel Density i | 403 ppi (29 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 2GB (111 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 617 (6 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.7 GHz (6 others) |
| Megapixels (main camera) i | 21 MP (13 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (24 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3630 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago10/01/2015 (1 other) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |