Lenovo Moto G4 features Qualcomm Snapdragon 617 processor, 2GB RAM with 32GB storage, 5.5" display, 3000 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 84g lighter. Against the ZUK Edge, has 2GB RAM compared to ZUK Edge's 6GB. Compared to the K8, the Moto G4 has 2GB RAM compared to K8's 3GB, while has 3,000mAh battery compared to K8's 4,000mAh. The Moto G5 has 2GB RAM compared to Moto G5's 3GB, and the K8 Note has 2GB RAM compared to K8 Note's 4GB.
When compared to competing devices, the Moto G4 includes 1.5GB more RAM (2GB vs 0.5GB), while packs a larger 3,000mAh battery (+1,582mAh), while features a larger 5.5" display versus 3.5", while weighs 18g more at 155g. Against the LG G4 from the manufacturer, the Moto G4 has 2GB RAM compared to LG G4's 3GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 155 g (14 others) |
| Thickness i | 9.8 mm (13 others) |
| Width i | 76.6 mm (24 others) |
| Height i | 153 mm (7 others) |
| Volume i | 114.85 cm³ (3 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.5" (86 others) |
| Pixel Density i | 401 ppi (70 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 2GB (111 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 617 (6 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.5 GHz (10 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3000 mAh (84 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 9 years ago05/17/2016 (3 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |