Lenovo Legion Duel features Qualcomm Snapdragon 865 Plus processor, 16GB RAM with 512GB storage, 6.65" display, 5000 mAh battery, 64 MP & 16 MP main camera.
65" display versus 5.5", while weighs 79g more at 239g, while sports a 64MP main camera versus 13MP. Against the K8, includes 13GB more RAM (16GB vs 3GB), and provides 512GB storage versus K8's 32GB, and packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), and features a larger 6.65" display versus 5.2", and weighs 74g more at 239g, and sports a 64MP main camera versus 13MP. Compared to the Moto G5, the Legion Duel includes 13GB more RAM (16GB vs 3GB), while provides 512GB storage versus Moto G5's 32GB. The K8 Note includes 12GB more RAM (16GB vs 4GB), and the Vibe Z2 Pro includes 13GB more RAM (16GB vs 3GB).
When compared to competing devices, the Legion Duel has 5,000mAh battery compared to 17's 7,000mAh, while features a larger 6.65" display versus 6.3", while weighs 48g more at 239g, while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the Find X6 Pro from Oppo, the Legion Duel weighs 23g more at 239g. Versus the 17 Pro Max, the Legion Duel offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh. When matched against the Magic 7 Pro from Honor, it offers 512GB storage compared to 1024GB, while the 15 comparison shows it offers 512GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 239 g (8 others) |
| Thickness i | 9.9 mm (14 others) |
| Width i | 78.5 mm (2 others) |
| Height i | 169.2 mm |
| Volume i | 131.49 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.65" (2 others) |
| Pixel Density i | 388 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 865 Plus (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (40 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.1 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 865 Plus) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 16 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.89 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 4 (31 others) |
| Release date i | 5 years ago07/22/2020 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✖ |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |