Huawei P40 4G features Huawei Kirin 990 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.1" display, 3800 mAh battery, 50 MP & 16 MP & 8 MP main camera.
1" screen, while is 120g lighter. Against the Mate XT Ultimate Design, has 8GB RAM compared to Mate XT Ultimate Design's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 3,800mAh battery compared to Mate XT Ultimate Design's 5,600mAh, and has a more compact 6.1" screen, and is 123g lighter. Compared to the Mate X6, the P40 4G scores 48% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to Mate X6's 16GB. The Mate X7 has 8GB RAM compared to Mate X7's 20GB, and the P20 Pro delivers 158% better performance in benchmarks (649,400 vs 251,299).
When compared to competing devices, the P40 4G delivers 409% better performance in benchmarks (649,400 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 3,800mAh battery (+1,990mAh), while features a larger 6.1" display versus 4.7", while weighs 46g more at 175g, while sports a 50MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the P40 4G delivers 82% better performance in benchmarks (649,400 vs 357,020). Versus the 16 Pro, the P40 4G scores 66% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 175 g (16 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 71.06 mm (1 other) |
| Height i | 148.9 mm (5 others) |
| Volume i | 89.94 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP53 (38 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.1" (42 others) |
| Pixel Density i | 422 ppi (11 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 6 (44 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 649400 |
| Chipset (soc) name i | Huawei Kirin 990 (2 others) |
| Gpu name i | Mali-G57 (30 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.86 GHz & 2 x 2.09 GHz & 4 x 1.86 GHz (Huawei Kirin 990) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 16 MP & 8 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.2 & f/2.4 (27 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 3800 mAh (8 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 4 years ago02/26/2021 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✖ |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |