Huawei Nova Y61 features HiSilicon Kirin 710 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.52" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 2 MP & 2 MP main camera.
52" screen, while is 107g lighter. Against the Mate XT Ultimate Design, has 8GB RAM compared to Mate XT Ultimate Design's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to Mate XT Ultimate Design's 5,600mAh, and has a more compact 6.52" screen, and is 110g lighter. Compared to the Mate X6, the Nova Y61 has 8GB RAM compared to Mate X6's 16GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The Mate X7 has 8GB RAM compared to Mate X7's 20GB, and the P20 Pro offers 128GB storage compared to 256GB.
When compared to competing devices, the Nova Y61 includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 5,000mAh battery (+3,190mAh), while features a larger 6.52" display versus 4.7", while weighs 59g more at 188g, while sports a 50MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the Nova Y61 includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the Nova Y61 offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 5,000mAh battery (+1,418mAh).
| Weight i | 188 g (27 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 75.8 mm (28 others) |
| Height i | 164.3 mm (10 others) |
| Volume i | 110.84 cm³ |
| Display Type i | LCD, IPS (180 others) |
| Screen Size i | 6.52" (6 others) |
| Pixel Density i | 269 ppi (37 others) |
| Resolution i | 720 x 1600 px (41 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 710 (3 others) |
| Gpu name i | Mali G51 MP4 (3 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.2 GHz & 4 x 1.7 GHz (HiSilicon Kirin 710) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1206 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 348 |
| 3dmark wild life benchmark i | 562 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 2 MP & 2 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.4 & f/2.4 (11 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✖ |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 22.5W (13 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago11/01/2022 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |