Huawei Mate 50 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 8GB RAM with 512GB storage, 6.74" display, 4700 mAh battery, 50 MP & 64 MP & 13 MP main camera.
74" screen, while is 86g lighter. Against the Mate XT Ultimate Design, has 8GB RAM compared to Mate XT Ultimate Design's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,700mAh battery compared to Mate XT Ultimate Design's 5,600mAh, and has a more compact 6.74" screen, and is 89g lighter. Compared to the Mate X6, the Mate 50 Pro scores 22% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to Mate X6's 16GB. The Mate X7 has 8GB RAM compared to Mate X7's 20GB, and the P20 Pro delivers 290% better performance in benchmarks (979,925 vs 251,299).
When compared to competing devices, the Mate 50 Pro scores 68% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to S25's 12GB, while packs a larger 4,700mAh battery (+700mAh), while features a larger 6.74" display versus 6.2", while weighs 47g more at 209g. Against the 17 from Xiaomi, the Mate 50 Pro scores 75% lower in performance benchmarks. Versus the Poco F8 Pro, the Mate 50 Pro scores 68% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to Poco F8 Pro's 12GB. When matched against the 16 Pro from Apple, it scores 49% lower in performance benchmarks, while the 13 Pro comparison shows it scores 22% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 209 g (17 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 75.5 mm (30 others) |
| Height i | 162.1 mm (5 others) |
| Volume i | 104.03 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.74" (14 others) |
| Pixel Density i | 428 ppi (7 others) |
| Resolution i | 1212 x 2616 px |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 979925 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (31 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 10269 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 64 MP & 13 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.4 & f/3.5 & f/2.2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Battery Power i | 4700 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 66W (40 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 5W (44 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago09/28/2022 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |