Huawei G7 Plus features Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5.5" display, 3000 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 128g lighter. Against the Mate XT Ultimate Design, has 3GB RAM compared to Mate XT Ultimate Design's 16GB, and offers 32GB storage compared to 1024GB, and has 3,000mAh battery compared to Mate XT Ultimate Design's 5,600mAh, and has a more compact 5.5" screen, and is 131g lighter. Compared to the Mate X6, the G7 Plus has 3GB RAM compared to Mate X6's 16GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The Mate X7 has 3GB RAM compared to Mate X7's 20GB, and the P20 Pro has 3GB RAM compared to P20 Pro's 8GB.
When compared to competing devices, the G7 Plus includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB), while packs a larger 3,000mAh battery (+1,582mAh), while features a larger 5.5" display versus 3.5", while weighs 30g more at 167g. Against the Droid Turbo 2 from Motorola, the G7 Plus has 3,000mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh.
| Weight i | 167 g (15 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (17 others) |
| Width i | 76.5 mm (25 others) |
| Height i | 152 mm (9 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.5" (86 others) |
| Pixel Density i | 401 ppi (70 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 (6 others) |
| Gpu name i | Adreno 405 (10 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.7 GHz (6 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3000 mAh (84 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago11/15/2015 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |