Huawei Ascend Mate S features HiSilicon Kirin 935 processor, 3GB RAM with 64GB storage, 5.5" display, 2700 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen. Against the Mate XT Ultimate Design, has 3GB RAM compared to Mate XT Ultimate Design's 16GB, and offers 64GB storage compared to 1024GB, and has 2,700mAh battery compared to Mate XT Ultimate Design's 5,600mAh, and has a more compact 5.5" screen. Compared to the Mate X6, the Ascend Mate S has 3GB RAM compared to Mate X6's 16GB, while offers 64GB storage compared to 1024GB. The Mate X7 has 3GB RAM compared to Mate X7's 20GB, and the P20 Pro has 3GB RAM compared to P20 Pro's 8GB.
When compared to competing devices, the Ascend Mate S has 2,700mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Thickness i | 7.2 mm (11 others) |
| Width i | 75.3 mm (29 others) |
| Height i | 149.8 mm (2 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.5" (86 others) |
| Pixel Density i | 401 ppi (70 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 64GB (177 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 935 |
| CPU Speed i | 8 x 2.1 GHz (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2700 mAh (11 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 10 years ago09/02/2015 (4 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |