HTC One A9 features ARM Cortex-A53 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5" display, 2150 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the HTC One A9 has 2,150mAh battery compared to LG G4's 3,000mAh, while has a more compact 5" screen. Against the 4 from Apple, the HTC One A9 includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the HTC One A9 has 2,150mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, and has a more compact 5" screen.
| Weight i | 143 g (11 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (20 others) |
| Width i | 70.8 mm (4 others) |
| Height i | 145.8 mm |
| Volume i | 75.36 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5" (65 others) |
| Pixel Density i | 441 ppi (39 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | ARM Cortex-A53 (13 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.5 GHz (10 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 4MP (12 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2150 mAh |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago10/20/2015 (2 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |