Google Nexus 5 features Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974AA v2 processor, 2GB RAM with 32GB storage, 4.95" display, 2300 mAh battery, 8 MP main camera.
95" screen. Against the 8 Pro, has 2GB RAM compared to 8 Pro's 12GB, and offers 32GB storage compared to 1024GB, and has 2,300mAh battery compared to 8 Pro's 5,050mAh, and has a more compact 4.95" screen, and is 83g lighter. Compared to the 10 Pro XL, the Nexus 5 has 2GB RAM compared to 10 Pro XL's 16GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The 10 Pro has 2GB RAM compared to 10 Pro's 16GB, and the 9 Pro XL has 2GB RAM compared to 9 Pro XL's 16GB.
When compared to competing devices, the Nexus 5 includes 1.5GB more RAM (2GB vs 0.5GB), while packs a larger 2,300mAh battery (+882mAh), while features a larger 4.95" display versus 3.5". Against the LG G4 from the manufacturer, the Nexus 5 has 2GB RAM compared to LG G4's 3GB.
| Weight i | 130 g (4 others) |
| Thickness i | 8.59 mm (1 other) |
| Width i | 69.17 mm |
| Height i | 137.84 mm |
| Volume i | 81.9 cm³ |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 4.95" |
| Pixel Density i | 445 ppi (2 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 2GB (111 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974AA v2 (10 others) |
| Gpu name i | Adreno 330 (38 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974AA v2) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (53 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.4 (11 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.3MP (6 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2300 mAh (10 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Charging speed i | 5W (22 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 12 years ago10/31/2013 (23 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |
| Is a system camera i | ✖ |
| Has xess (xmx) i | ✖ |