| Release date i | 5 years ago11/12/2020 |
| Gpu name i | Mali-G57 (20 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Semiconductor size i | 5 nm (20 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 2 GHz |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ram speed i | 2750 MHz (19 others) |
| Ddr memory version i | 5 (109 others) |
| Maximum memory amount i | 16GB (69 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |