| Release date i | 4 years ago05/24/2021 |
| Gpu name i | Mali-G57 (20 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Semiconductor size i | 8 nm (12 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.1 GHz (ARM Cortex-A55) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Ram speed i | 4266 MHz (12 others) |
| Ddr memory version i | 4 (131 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 15.9 GB/s |
| Memory channels i | 2 (139 others) |
| Emmc version i | 5.1 (113 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |