Sony MDR-7520 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, weighs 15g more at 269g. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-7520 weighs 19g more at 269g.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 269 g |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Lowest frequency i | 5 Hz (58 others) |
| Highest frequency i | 80000 Hz (3 others) |
| Driver Unit Size i | 50 mm (40 others) |
| Impedance i | 24 Ohms (17 others) |
| Sound pressure level i | 108 dB/mW (19 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |