| Is Reversible i | ✔ (83 others) |
| Weight i | 2.31 kg (1 other) |
| Height i | 241 mm (1 other) |
| Width i | 292 mm (2 others) |
| Voltage i | 120V (20 others) |
| Maximum drilling speed i | 2700 rpm (1 other) |
| Has Variable Speed i | ✔ (113 others) |
| Amperage i | 6.2 amps |
| Hammering speed i | 43000 bpm |
| Chuck diameter i | 12.7 mm (21 others) |
| Is A Hammer Drill i | ✔ (22 others) |