| Drill type i | Impact (5 others) |
| Is Reversible i | ✔ (83 others) |
| Is Cordless i | ✔ (79 others) |
| Volume i | 1972.74 cm³ |
| Weight i | 1.04 kg |
| Height i | 231 mm (1 other) |
| Width i | 140 mm |
| Has an led light i | ✔ (60 others) |
| Voltage i | 18V (31 others) |
| Has a brushless motor i | ✖ |
| Maximum drilling speed i | 2750 rpm |
| Has Variable Speed i | ✔ (113 others) |
| Chuck diameter i | 6.35 mm (2 others) |
| Has A Keyless Chuck i | ✔ (96 others) |
| Has A Pin Chuck i | ✖ |
| Has A High Precision Chuck i | ✖ |