| Weight i | 2.22 kg (1 other) |
| Height i | 277 mm (1 other) |
| Width i | 305 mm (3 others) |
| Voltage i | 120V (20 others) |
| Maximum drilling speed i | 2800 rpm (2 others) |
| Has Variable Speed i | ✔ (113 others) |
| Amperage i | 8 amps (4 others) |
| Hammering speed i | 48000 bpm (2 others) |
| Chuck diameter i | 12.7 mm (21 others) |
| Is A Hammer Drill i | ✔ (22 others) |