| Weight i | 1.93 kg (1 other) |
| Height i | 260 mm (2 others) |
| Width i | 260 mm |
| Voltage i | 120V (20 others) |
| Maximum drilling speed i | 2800 rpm (2 others) |
| Has Variable Speed i | ✔ (113 others) |
| Amperage i | 8 amps (4 others) |
| Chuck diameter i | 9.5 mm (18 others) |
| Has A Keyless Chuck i | ✔ (96 others) |