| Weight i | 1.6 kg (3 others) |
| Height i | 195 mm |
| Width i | 310 mm |
| Voltage i | 120V (20 others) |
| Maximum drilling speed i | 600 rpm (3 others) |
| Has Variable Speed i | ✔ (113 others) |
| Amperage i | 7.8 amps (1 other) |
| Chuck diameter i | 13 mm (33 others) |
| Has A Keyless Chuck i | ✔ (96 others) |