| Drill type i | Drill driver (20 others) |
| Is Reversible i | ✔ (83 others) |
| Is Cordless i | ✖ |
| Volume i | 7383.44 cm³ |
| Weight i | 2.31 kg (1 other) |
| Height i | 272 mm |
| Width i | 305 mm (3 others) |
| Has an led light i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has a brushless motor i | ✖ |
| Maximum drilling speed i | 900 rpm (2 others) |
| Has Variable Speed i | ✔ (113 others) |
| Amperage i | 7 amps (4 others) |
| Chuck diameter i | 13 mm (33 others) |
| Has A Keyless Chuck i | ✖ |
| Has A Pin Chuck i | ✔ (6 others) |
| Has A High Precision Chuck i | ✖ |