| Drill type i | Impact (5 others) |
| Is Reversible i | ✔ (83 others) |
| Is Cordless i | ✖ |
| Volume i | 5718.78 cm³ |
| Weight i | 1.54 kg (2 others) |
| Height i | 256 mm |
| Width i | 251 mm (1 other) |
| Has an led light i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has a brushless motor i | ✖ |
| Maximum drilling speed i | 1500 rpm (11 others) |
| Has Variable Speed i | ✔ (113 others) |
| Amperage i | 5.5 amps (1 other) |
| Chuck diameter i | 10 mm (15 others) |
| Has A Keyless Chuck i | ✔ (96 others) |
| Has A Pin Chuck i | ✖ |
| Has A High Precision Chuck i | ✖ |