| Drill type i | Impact (5 others) |
| Is Reversible i | ✔ (83 others) |
| Is Cordless i | ✔ (79 others) |
| Volume i | 3498.2 cm³ |
| Weight i | 1.63 kg (1 other) |
| Height i | 229 mm (4 others) |
| Width i | 201 mm (1 other) |
| Charge time i | 0.5 hours (8 others) |
| Has an led light i | ✖ |
| Voltage i | 20V (13 others) |
| Has a brushless motor i | ✖ |
| Maximum drilling speed i | 3000 rpm (3 others) |
| Chuck diameter i | 6.5 mm |
| Has A Keyless Chuck i | ✔ (96 others) |
| Has A Pin Chuck i | ✖ |
| Has A High Precision Chuck i | ✖ |