Samsung Galaxy Tab S3 features Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 processor, 4GB RAM with 32GB storage, 9.7" display, 6000 mAh battery, 13 MP main camera.
7" screen, while is 69g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 4GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 6,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 9.7" screen, and is 299g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S3 has 4GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 4GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 4GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 429 g |
| Thickness i | 6 mm (8 others) |
| Width i | 237.3 mm (2 others) |
| Height i | 169 mm (8 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Screen Size i | 9.7" (26 others) |
| Resolution i | 2048 x 1536 px (21 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 |
| Gpu name i | Adreno 530 (1 other) |
| CPU Speed i | 2 x 2.15 GHz & 2 x 1.6 GHz (Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1440 x 30 fps (18 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 8 years ago02/26/2017 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |