Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 16" features ✔ processor, 96GB RAM with ✔ storage, 16" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
Against the Legion 9i Gen 8 16" Intel Core i9-13980HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop / 64GB RAM / 2TB SSD, includes 32GB more RAM (96GB vs 64GB). Compared to the ThinkPad X1 Extreme 16" WQUXGA Intel Core i9-12900H 2.5GHz / Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Laptop / 64GB RAM / 8TB SSD, the ThinkPad P1 Gen 6 16" includes 32GB more RAM (96GB vs 64GB). The Legion 9 Gen 14 (2024) 16" Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop / 64GB RAM / 2TB SSD includes 32GB more RAM (96GB vs 64GB), and the ThinkPad P16 Gen 2 16" has 96GB RAM compared to ThinkPad P16 Gen 2 16"'s 128GB.
When compared to competing devices, the ThinkPad P1 Gen 6 16" has a more compact 16" screen. Against the ROG Strix G18 (2023) 18" QHD Plus Intel Core i9-13980HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4080 Laptop / 96GB RAM / 16TB SSD from Asus, the ThinkPad P1 Gen 6 16" has a more compact 16" screen.
| Type i | Productivity (194 others) |
| Weight i | 1.86 kg (7 others) |
| Uses A Fanless Design i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (761 others) |
| Warranty period i | 3 years (73 others) |
| Volume i | 1544.06 cm³ (5 others) |
| Width i | 359 mm (37 others) |
| Height i | 253 mm (10 others) |
| Thickness i | 17 mm (79 others) |
| Screen Size i | 16" (187 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (181 others) |
| Pixel Density i | 188 ppi (111 others) |
| Display Type i | LCD, LED-backlit, IPS (170 others) |
| Has a touch screen i | ✖ |
| Refresh Rate i | 165Hz (56 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (366 others) |
| RAM i | 96GB (6 others) |
| Ram speed i | 5600 MHz (124 others) |
| Uses Flash Storage i | ✔ (847 others) |
| Internal Storage i | 2048GB (146 others) |
| CPU Speed i | 6 x 2.6 GHz & 8 x 1.9 GHz (Intel Core i9-13900H) (9 others) |
| Cpu threads i | 20 threads (Intel Core i9-13900H) (9 others) |
| VRAM i | 16GB (Nvidia RTX 5000 Ada Generation Laptop) |
| Floating-Point Performance i | 41.15 TFLOPS (Nvidia RTX 5000 Ada Generation Laptop) |
| Gddr version i | GDDR6 (Nvidia RTX 5000 Ada Generation Laptop) |
| Passmark result i | 27599 (Intel Core i9-13900H) (9 others) |
| Passmark result (single) i | 3746 (Intel Core i9-13900H) (9 others) |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb a) i | 0 |
| Usb 4 20gbps ports i | 0 (643 others) |
| Usb 4 40gbps ports i | 2 (255 others) |
| Thunderbolt 4 Ports i | 2 (212 others) |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb a) i | 2 |
| Thunderbolt 3 Ports i | 0 (608 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (665 others) |
| Battery size i | 90 Wh (71 others) |
| Has sleep and charge usb ports i | ✔ (650 others) |
| Has a magsafe power adapter i | ✖ |
| Number of transistors i | 45900 million (Nvidia RTX 5000 Ada Generation Laptop) |
| Passmark result (overclocked) i | 30099 (Intel Core i9-13900H) (9 others) |