Lenovo Legion 9 Gen 14 (2024) 16" Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop / 64GB RAM / 2TB SSD features ✔ processor, 64GB RAM with ✔ storage, 16" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 1200 nits brightness.
2GHz / Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop / 64GB RAM / 2TB SSD offers 100% brighter display at 1,200 nits compared to ThinkPad X1 Extreme 16" WQUXGA Intel Core i9-12900H 2.5GHz / Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Laptop / 64GB RAM / 8TB SSD's 600 nits. Against the ThinkPad P16 Gen 2 16", offers 300% brighter display at 1,200 nits compared to ThinkPad P16 Gen 2 16"'s 300 nits, and has 64GB RAM compared to ThinkPad P16 Gen 2 16"'s 128GB. Compared to the ThinkPad P1 Gen 6 16", the Legion 9 Gen 14 (2024) 16" Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop / 64GB RAM / 2TB SSD has 64GB RAM compared to ThinkPad P1 Gen 6 16"'s 96GB.
When compared to competing devices, the Legion 9 Gen 14 (2024) 16" Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop / 64GB RAM / 2TB SSD has a more compact 16" screen. Against the MSI Raider A18 HX A9W (2025) 18" from the manufacturer, the Legion 9 Gen 14 (2024) 16" Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop / 64GB RAM / 2TB SSD has a more compact 16" screen. Versus the MSI Raider 18 HX AI A2XW (2025) 18", the Legion 9 Gen 14 (2024) 16" Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop / 64GB RAM / 2TB SSD has a more compact 16" screen. When matched against the ProArt StudioBook 16 OLED (H7604) 16" Intel Core i9-13980HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4060 Laptop / 64GB RAM / 4TB SSD from Asus, it offers 140% brighter display at 1,200 nits compared to ProArt StudioBook 16 OLED (H7604) 16" Intel Core i9-13980HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4060 Laptop / 64GB RAM / 4TB SSD's 500 nits.
| Type i | Gaming (231 others) |
| Weight i | 2.6 kg (5 others) |
| Uses A Fanless Design i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (761 others) |
| Warranty period i | 1 years (333 others) |
| Volume i | 1780 cm³ (4 others) |
| Width i | 357 mm (27 others) |
| Height i | 277 mm (5 others) |
| Thickness i | 18 mm (47 others) |
| Screen Size i | 16" (187 others) |
| Resolution i | 3200 x 2000 px (22 others) |
| Pixel Density i | 235 ppi (18 others) |
| Display Type i | Mini-LED (32 others) |
| Has a touch screen i | ✖ |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (13 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (56 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (366 others) |
| RAM i | 64GB (87 others) |
| Ram speed i | 5600 MHz (124 others) |
| Uses Flash Storage i | ✔ (847 others) |
| Internal Storage i | 2048GB (146 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2.2 GHz & 16 x 1.6 GHz (Intel Core i9-14900HX) (39 others) |
| Cpu threads i | 32 threads (Intel Core i9-14900HX) (39 others) |
| VRAM i | 16GB (Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop) (35 others) |
| Floating-Point Performance i | 39.69 TFLOPS (Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop) (35 others) |
| Gddr version i | GDDR6 (Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop) (35 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 15655 (Intel Core i9-14900HX) (39 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2680 (Intel Core i9-14900HX) (39 others) |
| Passmark (g3d) result i | 31814 (Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop) (35 others) |
| Passmark result i | 45332 (Intel Core i9-14900HX) (39 others) |
| Passmark result (single) i | 4245 (Intel Core i9-14900HX) (39 others) |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb a) i | 0 |
| Usb 4 20gbps ports i | 0 (643 others) |
| Usb 4 40gbps ports i | 2 (255 others) |
| Thunderbolt 4 Ports i | 2 (212 others) |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb c) i | 1 |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb a) i | 2 |
| Thunderbolt 3 Ports i | 0 (608 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (665 others) |
| Battery size i | 99.9 Wh (28 others) |
| Has sleep and charge usb ports i | ✔ (650 others) |
| Has a magsafe power adapter i | ✖ |
| Number of transistors i | 45900 million (Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop) (35 others) |